Przodkami kotów Jawajskich są koty orientalne. tak naprawdę jawajski kot jest odmianą jednobarwną kota balijskiego. Błyskawicznie zyskały ogromną popularność ponieważ charakterystyczny wygląd czworonoga, błyskawicznie zjednywał mu sympatyków hodowców. Podobnie jak prawie wszystkie typy należące do grupy kotów orientalnych, między innymi i jawajski wyróżnia się sporym temperamentem. Czworonogi takiej rasy są bardzo energiczne, żywe i charakteryzuje je sympatyczny i wesoły charakterek.

Z racji sporej ruchliwości pupile tej rasy mogą nie czuć się komfortowe w niewielkich mieszkaniach. Z pewnością wolą one domy z sposobnością do wyjścia do ogrodu. Również samiczki również kocury, nie oddalają się dużą odległość od domu. Są zdecydowanie strachliwe i z pewnością taki inny, obcy świat będzie je zniechęcał. Wielu opiekunów tych pupili mówi o tym, iż ich pupile bez najmniejszego problemu reagują na ich głos. Jeżeli pragniemy nauczyć naszego czworonoga kilku sztuczek, nie będzie z tym większego problemu. To zwierzęta wyjątkowo chętne do nauki, a co najważniejsze sprawia im to sporą radość.

Warto wiedzieć, zanim w rodzinnym domu zjawi się zwierzak Jawajski, że koty tego gatunku bardzo silnie przywiązują się do własnych opiekunów. Tak więc negatywnie znoszą spore samotne godziny. Jak na kota przystało, między innymi jawajski kot jest dosyć ostrożny w odniesieniu do obcych. Przywiązuje się do dużej rodziny, mimo o przywiązanie się do nowych jej członków, może zająć trochę czasu. Koty takiej odmiany mogą jednak nie dobrze czuć się w mieszkaniach w których mieszkają dzieci. Ich energiczne zachowanie oraz niedelikatność w kontaktach bezpośrednich, może być dla kota nie do przyjęcia.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Petpaw.com.au